Alig pár nap választ el bennünket a november 30. és december 12. között megrendezendő COP28-tól. Az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciája mérföldkőnek számít abban a tekintetben is, hogy a világ számba veszi a Párizsi Megállapodás terén elért eredményeket – hangzott el a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) Eötvös József Kutatóközpont (EJKK) Európa Stratégia Kutatóintézete (EUSTRAT) és a Green Policy Center által szervezett Mi várható az idei COP28 ENSZ Klímakonferencián? című eseményen a Ludovika Főépület Zrínyi Miklós Teremben november 20-án. A konferencia moderátora Tárnok Balázs, az EJKK EUSTRAT intézetvezetője volt.
A téma különösen fontos, hiszen a klímaváltozás hatásai, várható kihívásai globális és regionális szinten is érintenek mindenkit, beleértve hazánkat is. Ezért Magyarország folyamatos felelősséget vállal a klímapolitika formálásában és végrehajtásában, és mindabban, amit Magyarország és az Európai Unió tehet a fenntartható jövő érdekében – hangsúlyozta Tárnok Balázs köszöntőjében.
Azok a gyerekek, akik 2020 után születtek, születnek teljesen más éghajlaton fognak felnőni, ezért nem mindegy, milyen hőmérsékleten tudjuk stabilizálni a globális átlaghőmérsékletet. Már egy-két fokos emelkedés is szignifikáns hatással bír az emberi szervezetre – hívta fel a figyelmet előadásában Deli Daniella. Az Energiaügyi Minisztérium klímapolitikáért felelős helyettes államtitkára hozzátette: „Magyarország, illetve a Kárpát-medence a kifejezetten sérülékeny régiók közé tartozik Európában, tehát nagyobb a valószínűsége, hogy a klímaváltozás során magasabb hőmérsékletemelkedés következik be. Sokan úgy vélik, az éghajlatváltozás természetes dolog, és ez így is van. Ám az emberi tevékenység, amely ezt a természetes folyamatot gyorsítja már nem természetes!” – hangsúlyozta Deli Daniella.
További részeltek az egyetem tudományos portálján, a ludovika.hu-n olvashatók.
Szöveg: Páhy Anna
Fotó: Szilágyi Dénes