Határtalan ökológia

A Duna értékéről, a környezetvédelmi kérdések aktualitásáról, ökológiai kutatásokról és a határokon átívelő összefogás szükségességéről is értekeztek a szakértők az NKE EJKK Közép-Európa Kutatóintézet online rendezvényén.

Daniela Neubacher, Miha Kozorog és Vadas András az ökológiai krízis közép-európai megközelítését szorgalmazzák, nem ökológiai szemüvegen keresztül. Daniela Neubacher osztrák doktorandusz hallgató kutatásaival új perspektívába helyezi a Gabčíkovo – Nagymarosi Vízmű kapcsán felmerülő politikai kérdéseket. Miha Kozorog, a Ljubljanai Egyetem antropológusa az állatok mozgását tanulmányozva végez kutatásokat Magyarország és Szlovénia határvidékén. A környezettörténet hazai szakértője, Vadas András a folyók és a társadalom kapcsolatrendszerének feltárásával foglalkozik. Kutatásaik során mindannyian arra keresik a választ, hogy miként lehet új irányokat, új módszereket kidolgozni annak érdekében, hogy ne csak ökológusként lehessen vizsgálni a klímaváltozás kérdését, mely immár nem csak a tudományos szférát, hanem az emberek mindennapi életét is közvetlenül befolyásolja. A klímaváltozás egy olyan egzisztenciális krízis, amit nehéz lenne figyelmen kívül hagyni – véli az osztrák doktorandusz, aki más mellett arról is szólt, hogy nem csak tudományos, de politikai szinten is el kell kezdeni „határokat átszelve” gondolkodni. Vadas András szerint a koronavírus járvány is átalakítja a klasszikus értelemben vett határ fogalmát. „Az emberek egyre többet gondolkodnak olyan problémákon, mint a globális felmelegedés és egyre több elképzelésük van arról, hogy miként fogja mindez az életüket befolyásolni” – tette hozzá Miha Kozorog. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői hangsúlyozták: a közép-európai lét lehetőséget ad arra, hogy regionális szinten érvényesüljön a szolidaritás koncepciója, és működésbe léphessen a közös európai identitás.

Szöveg: Zavodnyik Blanka

Címkék: KEKI